ВИДЕО: Експлозија на пазар во Сирија, најмалку седуммина мртви и 30 повредени

Од:

Во експлозија на автомобил на прометен пазар во сирискиот град Азаз загинаа најмалку седум лица, а триесет беа повредени, соопштија жителите и спасувачите.

Тие рекоа дека автомобилот експлодирал за време на најголемиот ноќен шопинг по прекин на постот за време на муслиманскиот месец Рамазан.

„Дојде во моментот кога има најголема гужва“, рече Јасин Шалаби, кој заедно со семејството купувал во близина на местото на експлозијата.

Одговорноста за експлозијата сè уште не е директно преземена.

Градот, кој е управуван од сириска бунтовничка група поддржана од Турција, која се спротивставува на сирискиот претседател Башар ал-Асад, е релативно мирен откако пред повеќе од две години имашеексплозија на автомобил.

Главните градови во северозападниот пограничен регион беа чести мети на бомби детонирани во пренаселени цивилни области во последниве години.

Силите за цивилна заштита соопштија дека најмалку 30 лица се ранети, а тешко повредените се пренесени во локалните болници.

Жителите и бунтовниците во областа долго време се сомневаат во ЈПГ предводена од Курдите, која контролира големи делови од територијата во североисточна Сирија и источно од Еуфрат во северна Сирија. Други, од друга страна, ги обвинуваат групите лојални на Асад.

ЈПГ долго време ги негираше ваквите тврдења.

Би можело да ве интересира

Во Сирија училишен автобус излетал од патот, најмалку седум загинати

А1он

Сирија собори израелски проектили истрелани кон предградијата на Дамаск

Горан Наумовски

Најмалку пет ракети истрелани од Ирак кон американската воена база во Сирија

Израел нападна сириски град, 38 загинати

ВИДЕО: Израел го нападна Дамаск

Британски специјалци под истрага за воени злосторства во Сирија

Катерина Ѓуровски