(ВИДЕО) Оружен инцидент трае со часови во Птуј: Вооружен маж пука од балкон

Од:

Во полициската управа Марибор утринава е пријавено дека маж со оружје пука од балкон во станбена зграда во месноста Птуј (Словенија). Мажот испукал неколку истрели од балконот, а оружјето го вперил и кон полицијата, јавуваат словенечките медиуми. Во интервенцијата е вклучен и полициски преговарач.

Мажот неколку пати стапнал на балконот, а околу 9.40 часот и испукал неколку истрели. Како што јави ТВ Словенија, осомничениот влегол во станот околу 13.30 часот. Со себе наводно имал многу оружје. Полицајците неколку пати му посочува да го остави оружјето и да се предаде но тој одбива.

Полицијата се уште апелира до локалните жители да ги следат упатствата бидејќи интервенцијата се уште е во тек.

Би можело да ве интересира

Снежно невреме во Словенија, под Триглав метар и пол снег

Во Врање по масовна тепачка ранети се тројца насилници

Горан Наумовски

Пукање во Лас Вегас: Има мртви и ранети

Горан Наумовски

Израел: Цивилите во Ерусалим беа застрелани од Хамас

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пукање во Ерусалим, има мртви и ранети, напаѓачите се ликвидирани

Горан Наумовски

Кривична за 11 мажи кои пукале на семејна веселба