Уште една мигрантска трагедија: Се удави дете од Сирија

Од:

Дете од Сирија се удавило на плажа во јужна Грција откако претходно без знаење на родителите го напуштило бегалскиот камп, соопштија денеска грчките власти.

Грчкото Министерство за цивилна заштита соопшти дека детето имало две и пол години.

Детето се удавило вчера попладне, откако излегло од кампот во Андравида, во западниот дел на Пелопонез.

Би можело да ве интересира

Мицотакис бара од префектите од цела Грција да покажат солидарност за мигрантското/бегалското прашање

Ана Ололовска

Заев – Аврамопулос: Реформите во безбедносниот сектор се успешно спроведени

Честитки од Павлопулос, Мицотакис и Ципрас до Циципас за победата на АТП Мастерс турнирот во Лондон

Ана Ололовска

Со мали инциденти заврши одбележувањето на годишнината од студентскиот бунт и падот на хунтата во Атина

Ана Ололовска

Уапсени најмалку шест лица во акција на грчката полиција во атинската нсделба Ексархија

Ана Ололовска

Починало бебе сместено прифатниот центар за бегалци и мигранти на грчкиот остров Лезбос

Ана Ололовска