Таксистите во Љубљана не сакаат да се тестираат на секои 72 часа

Од:

Повеќе од стотина таксисти во Љубљана синоќа возеа низ центарот на градот и о свирење протестираа против одлуката на Владата секои 72 часа да се тестираат за коронавирусот.

Нивниот синдикат предупреди дека протестот ќе ескалира доколку Владата не ја повлече одлуката, која за нив е нелогична и претерана, во време кога се укинуваат некои ограничувања против епидемијата.

Претставници на Здружението на таксисти велат дека Владата не им наредила задолжително тестирање ниту кога бројот на новозаразени бил многу поголем, или кога ги возеле луѓето во болници и на тестирање поради прекин на јавниот превоз.

Министерот за транспорт Јернеј Вртовец, сепак, тврди дека одлуката за тестирање на таксистите е оправдана, но може да се промени доколку се подобри епидемиолошката состојба.

Би можело да ве интересира

Србија се поблиску до колективен имунитет, вакцинирани речиси три милиони граѓани

А1он

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Актерот Бенeдикт Камбербач е уверен дека тој бил нултиот пациент со коронавирусот

Жарко Настоски

Србија размислува за воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници

Ана Ололовска

Белгискиот министер за здравство незадоволен од работата на ЕМА

Ана Ололовска