Ратко Младиќ од притворот во Шевенинген префрлен во болница во Хаг

Од:

Генералот Ратко Младиќ вчера од притворската едница во затворот Шевенинген бил префрлен во болница во Хаг, откако во текот на посета на неговите најблиски му се слошило, изјави за Танјуг, неговиот син Дарко.

Иако се очекувало денеска да биде пуштен, тој е задржан на натамошни испитувања, кажал неговиот син.

Вчера во посета на Младиќ била неговата сопруга, која и денеска ќе го посети во болницата.

-Мојата мајка ја уверуваа дека не е ништо страшно, а се уште ги очекуваме деталните информации за состојбата, наведе Дарко Младиќ.

Ратко Младиќ се наоѓа во притворот во Хашкиот трибунал во Шевенинген од јуни 2011 година.

На 22 ноември 2017 година тој беше осуден на доживотна казна затвор заради воени злосторства во БиХ, а неговите бранители вложија жалба на пресудата.

Би можело да ве интересира

Во Хаг почна првото судење за злосторствата на ОВК

Ана Ололовска

Столтенберг, Борел, Вархеји – во еден глас ја поздравија хашката пресуда против Ратко Младиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ми судеше НАТО-пактот, ќе бев загрижен да ме ослободеа, порачува Младиќ по пресудата

Жарко Настоски

Бајден ја поздрави „историската пресуда“ против Младиќ, очекува лидерите во регионот да ја прифатат

Жарко Настоски

Младиќ ќе остане во затвор до крајот на животот, Хашкиот суд ја потврди пресудата

Жарко Настоски

Попладнево ќе биде изречена правосилна пресуда за Ратко Младиќ

Ана Ололовска