Следната недела во Хаг започнува судењето на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи

Од:

Поранешниот герилец и косовски претседател Хашим Тачи, херој меѓу своите сонародници за водењето на востанието против српската власт во 1998-99 година што на крајот доведе до независност на Косово, ќе се појави пред судот во Хаг во понеделник за наводни воени злосторства.

Во ноември 2020 година, Специјалниот суд за воени злосторства на Косово, со седиште во Хаг, го обвини Тачи за воени злосторства и злосторства против човештвото. Тачи, поранешниот водач на Ослободителната војска на Косово (ОВК), е обвинет по 10 точки од обвинението за прогон, убиства, тортура, присилно исчезнување на лица и други злосторства извршени за време на борбата за независност.

54-годишниот поранешен претседател веднаш по покренувањето обвинение поднесе оставка од функцијата шеф на државата и се пријави во притворското одделение на судот во Хаг.

Тројца од неговите најблиски соработници, вклучително и двајца поранешни претседатели на парламентот, се соочуваат со исто обвинение како и поранешните герилци на Ослободителната војска на Косово (ОВК).

Покрај Тачи, во истото обвинение се вклучени и Кадри Весели, Јакуп Красниќи и Реџеп Селими. Сите четворица беа обвинети за „заеднички злосторнички потфат во кој беа извршени масовни, систематски напади“ врз српските цивили на Косово и косовските Албанци кои беа политички противници на ОВК.

Специјалниот суд за Косово имаше за цел да ги испита наводните злосторства извршени од поранешни припадници на ОВК против етничките малцинства и политичките противници од јануари 1998 до декември 2000 година. Како што борбите стивнаа и српските сили се повлекоа поради бомбардирањето на НАТО, Тачи ја замени командантската воена униформа со сино одело и вратоврска и влезе во политиката.

Кога Косово прогласи независност во 2008 година, тој беше премиер, а во 2016 година стана претседател. Во пресрет на почетокот на судењето низ цело Косово се појавија плакати со фотографии на Тачи и поранешниот претседател на парламентот Весели, на кои пишува: „Херои на војната и мирот“.

За недела во Косово е најавен протест за поддршка на поранешните ветерани на ОВК. Но, од друга страна има и такви кои се надеваат дека судењето е последна шанса да дознаат што се случило со нивните најблиски.

Би можело да ве интересира

Околу 500 турски специјалци пристигнаа во касарната „Султан Мурат“ во Косово

Вучиќ и Курти на средби со Лајчак и Ескобар

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: КФОР ја отстрани бодликавата жица во Звечан

Катерина Павлова-Николовска

Бујар Османи понуди план за Косово: Да се повлечат специјалните сили на Косово и да се организираат општински избори

Орце Костов

ВИДЕО: Курти има два услова за нови избори на северот на Косово, Србите протестираат петти ден

Катерина Павлова-Николовска

Макрон и Шолц ги повикаа Приштина и Белград на нови избори на северот на Косово