Русија издаде налог за апсење на хашкиот судија кој издаде налог за апсење на Путин

Од:

Руското Министерство за внатрешни работи издаде налог за апсење на судијата на Меѓународниот кривичен суд, кој издаде налог за апсење за воени злосторства во март, пренесува државната новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на базата на податоци на министерството.

Во март Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на рускиот претседател, обвинувајќи го за киднапирање деца од Украина. Тој, исто така, издаде налог за апсење на Марија Алексеевна Лвова-Белова, комесар за деца на Русија, под слични обвиненија за воени злосторства.

Кремљ соопшти дека Русија ги смета прашањата покренати од Меѓународниот кривичен суд за „безобразни и неприфатливи“.

Тие додадоа дека наредбите се „ништовни“ затоа што Русија не го признава Меѓународниот кривичен суд и не го потпишала Римскиот статут – договорот на кој се заснова постојаниот светски суд за воени злосторства.

Би можело да ве интересира

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

A1on

„Во каса остана само банкнота од 100 долари“: Москва Тајмс тврди известува за недостиг на девизи во банките во Русијa

A1on

Путин: Арктикот е многу важен за Русија, главните ресурси се таму

Руските сили соборија 25 украински беспилотни летала во текот на ноќта

Западот ја премина црвената линија на Путин: Ние ќе ги вооружиме вашите непријатели

Русија и се закани на Франција

Катерина Ѓуровски