Сајбер напад врз компјутерскиот систем на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

Од:

Меѓународниот кривичен суд во Хаг минатата недела беше жртва на сајбер напад, соопшти судот без да открие детали за големината на нападот и за каков тип на напад станува збор.

Како што јави холандскиот јавен сервис НОС, повикувајќи се на неименувани извори, нападот бил извршен врз голем број доверливи документи.

Но, како што се наведува, тоа не сакале да го потврдат во Судот, а портпаролот рекол дека нападот се истражува во соработка со холандските власти, како и дали зад нападот стои странска влада.

Меѓународниот кривичен суд во Хаг истражува геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства и ги гони осомничените.

Информациите со кои располага МКС се многу чувствителни, а како што се наведува, за осомничените би можело да биде интересно да знаат дали против нив се води истрага и кого Судот сослушува како сведоци.

Би можело да ве интересира

Спасовски: Ќе има кривична пријава за возачот на Палевски, адвокатот е задржан во полициска станица

Александар Тодески

Приведен скопјанец осомничен дека го возел Палевски до Бугарија, а потоа и во Турција

Александар Тодески

Таткото на Вања повторно дава исказ пред обвинител

Александар Тодески

Таткото на Вања оди во притвор: Судот го прифати предлогот на обвинителството

Покрената истрага за Палевски за да може да биде распишана потерницата, судија одобрил и притвор

“Синџир” : 13 газди на македонски фирми одат во Шутка – одреден им е притвор