Симатовиќ е пуштен на привремена слобода

Од:

Поранешниот шеф на Службата за државна безбедност на Србија, Франко Симатовиќ, кој пред судот во Хаг беше осуден на 15 години затвор, е пуштен на привремена слобода и пристигнува во Србија, пренесува Б92. Како што наведуваат, тој е пуштен на привремена слобода бидејќи не може да прими терапија во затвор.

Симатовиќ беше уапсен заедно со поранешниот шеф на Службата за државна безбедност на Србија, Јовица Станишиќ, во 2003 година. Тие се најблиските соработници на Слободан Милошевиќ. По првото судење во 2013 година и двајцата беа ослободени, но обвинителството поднесе жалба.

Во јуни 2021 година, судот во Хаг ги осуди на по 12 години затвор во повторениот судски процес за воени злосторства против Хрватите и Бошњаците од 1991 до 1995 година. По жалба, тие беа осудени на 15 години.

Поранешните шефови на Службата за државна безбедност (СДБ) Станишиќ и Симатовиќ беа обвинети за прогон, убиства, присилен трансфер и депортација на Хрвати и Бошњаци од 1991 до 1995 година. Станишиќ, поранешниот шеф на СДБ и главниот оперативец Симатовиќ беа обвинети за злосторства против човештвото, но и за кршење на законите и обичаите на војната.

Станишиќ и Симатовиќ, кои беа на привремено ослободување во Србија, беа вратени во притворското одделение во Хаг на 24 јуни 2021 година и беа присутни на изрекувањето на пресудата. Обвинителството побара доживотен затвор, а одбраната побара да се потврди нивната ослободителна пресуда.

Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ беа осудени на по 15 години затвор за делото во Босански Шамац, а судот во Хаг не ја утврди нивната одговорност „за кое било друго кривично дело“.

„Судскиот совет ги смета Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ одговорни за помагање и поттикнување на кривичното дело убиство, како кршење на законите или обичаите на војната и злосторствата против човештвото, а депортациите, присилното преселување и прогонот како злосторства против човештвото, извршени од српски силите по заземањето на Босански Шамац во април 1992 година“, стои во пресудата.

Би можело да ве интересира

Меѓународниот суд на правдата во Хаг бара апсење на Нетанјаху и на шефовите на Хамас

Сајбер напад врз компјутерскиот систем на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

Последни пресуди за воени злосторства во поранешна Југославија: Двајца Срби осудени на по 15 години

Катерина Ѓуровски

Русија издаде налог за апсење на хашкиот судија кој издаде налог за апсење на Путин

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хашим Тачи се изјасни за невин по сите точки од хашкото обвинение

Следната недела во Хаг започнува судењето на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи

Ана Ололовска