Последни пресуди за воени злосторства во поранешна Југославија: Двајца Срби осудени на по 15 години

Од:

Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ во Хаг беа осудени на по 15 години затвор.

Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови со седиште во Хаг (Механизам) им изрече конечни казни од по 15 години на поранешните началници на Секторот за државна безбедност на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, обвинети за воени злосторства во Хрватска и Босна и Херцеговина. . Тоа е најдолгото судење во историјата на овој суд. Траеше цели две децении.

Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ беа осудени за учество во здружен злосторнички потфат, што доведе до злосторства во Бјелина, Зворник, Босански Шамац, Добој, Сански Мост и Трново.

Апелациониот совет ја прифати жалбата на обвинителството и заклучи дека тие се одговорни за ЗКП, кој имал за цел насилно отстранување на несрпското население за време на војната во Босна и Херцеговина.

Станишиќ ја гледаше пресудата во судница, додека Симатовиќ преку видео конференциска врска од притворското одделение. Како што рече претседателката на Жалбениот совет, Гарсијела Гати Сантана, која е и судија претседавач, Жалбениот совет ги одбил сите жалби и на Симатовиќ и на Станишиќ.

Во јуни 2021 година, Станишиќ и Симатовиќ со првостепената пресуда беа осудени на 12 години затвор.

Случајот беше изведен пред Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ), а Апелацискиот совет на МКТЈ нареди целосно ново судење.

Предметот продолжи во надлежност на Механизмот кој донесе првостепени пресуди на 06.08.2021 година.

Грасиела Гати Сантана, претседателката на Механизмот, беше судија кој претседаваше во жалбениот совет.

Обвинителството на Механизмот и одбраната поднесоа жалби на пресудата.

Симатовиќ и Станишиќ беа прогласени за виновни по сите пет точки од обвинението како поттикнувачи, но не и како учесници во Заедничкото криминално претпријатие (УЗП).

Во јуни 2021 година, судот ја изрече второстепената пресуда, која им беше изречена по повторното судење, бидејќи првата, со која беа ослободени од сите обвиненија, беше укината по жалбата на обвинителството во 2015 година.

Тие беа осудени затоа што, според ставот на првостепениот суд, знаеле дека учесниците во Заедничкото криминално претпријатие ја споделуваат намерата насилно и трајно да го отстранат мнозинството од несрпското население од големи области во Хрватска и Босна. и Херцеговина со извршување на кривичните дела наведени во обвинението.

Станишиќ и Симатовиќ се обвинети за четири точки од обвинението за злосторства против човештвото: прогон, убиства, депортација и нехумани дејствија, а една точка за прекршување на законите или обичаите на војната – убиство.

Повторното судење пред Механизмот заврши на 30 јуни 2021 година, по што писмената првостепена пресуда беше донесена на 6 август истата година, а жалбеното рочиште на 24 и 25 јануари 2023 година го означи крајот на претжалбената фаза. на овој случај, кој започна во септември 2021 година.

Овој случај го претставува последниот случај на МКТЈ за воени злосторства.

Станишиќ беше началник на Службата за државна безбедност на Министерството за внатрешни работи на Србија, а Симатовиќ беше негов заменик. Двајцата беа уапсени на 13 март 2003 година во Србија.

Би можело да ве интересира

Морничавата приказна за бебињата од Југославија и денеска не е разрешена: „Се уште чувствувам дека е тука“

Катерина Ѓуровски

Симатовиќ е пуштен на привремена слобода

Горан Наумовски

Русија издаде налог за апсење на хашкиот судија кој издаде налог за апсење на Путин

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хашим Тачи се изјасни за невин по сите точки од хашкото обвинение

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ

Хашки осуденик за воените злосторства: Се каам за убиствата, силувањата, протерувањето…

А1он