Рама пречека пратка вакцини од Фајзер, најави 360.000 дози од Астразенека преку „пријателска земја“

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва на меѓународниот аеродром во Тирана, пред пристигнувањето на 7.020 вакцини од Фајзер, најави дека добил ветување со допис од друга држава дека во Албанија, во април ќе донесе 360.000 вакцини од „АстраЗенека“.

Тој дообјасни дека договорот не е потпишан, но се очекува наскоро да се сретнат со претставници на оваа „пријателска држава“ на највисоко ниво.

-Првично од „Фајзер“ приситигнаа 1.170 дози, вечерва 7.020 дози и според новиот распоред даден од компанијата, по блокадата низ цела Европа, ќе продолжиме во наредните недели, а потоа во март, април и мај сите договорени дози вакцини. Една пријателска земја потврди со допис дека ќе ни даде 360 илјади вакцини од „АстраЗенека“, а нивното пристигнување ќе биде во април. Нема да дадам детали додека не потпишеме договор, за да не се свати како изборна пропаганда, рече Рама, кој вакцините ги пречека со министерката за здравство Огерта Манастрлиу.

Според Рама, до крајот на месецов ќе приситигне и друга количина вакцини од „Фајзер“ или вкупно 40 илјади, по што ќе се почне со вакцинација и во Валона и Скадар, а потоа и во Елбасан и Фиер.

-Неделава, освен здравствените работници ќе почнеме вакцнација и меѓу постарата популација. Постојат сите причини да бидеме убедени дека имунизацијата против Ковид-19 да ја звршиме за 14 месеци, посочи Рама.

Вакцинацијата во Албанија почна на 11 минатиот месец по добиената донација од 975 дози вакцини од, како што рече премиерот Еди Рама, пријателска земја која не сакала нејзиното име да биде јавно соопштено.

Би можело да ве интересира

Во Албанија анти-ковид мерките остануваат и понатаму во сила

А1он

Пристигнаа 110.612 вакцини на „Фајзер“

А1он

110.612 вакцини Фајзер преку Ковакс-механизмот пристигнуваат денеска

Катерина Павлова-Николовска

Земјотрес со интензитет од 3,6 степени во Албанија почувствуван и во нашата држава

А1он

Албанските социјалисти бараат измени во Уставот околу ветингот, но и поддршка од опозицијата

Ана Ололовска

Фаучи: САД се уште немаат одлука за влез на патници вакцинирани со АстраЗенека

Ана Ололовска