Поранешното раководство на “Хипо Алпе Адрија Груп” осудено од шест до осум години затвор

Од:

Поранешното финансиско раковоствто на „Хипо Алпе Адрија Груп” е прогласено за виновно за делото перење на пари и злоупотреба на службената положба и Сенатот на Љубљанскиот суд им одреди од шест до осум години затвор.

Дополнително судот им наложи на осудените Антон Роми, Божидар Шпан, Андреј Поточник и Андреј Облак, поради своите дела да платат и казни од 35.000 евра. Осудените лица кои не присуствуваа на изрекувањето на пресудата, ќе мораат на државата да и ги вратат милионите нелегално стекнати евра.

Поранешниот извршен директор на банката Роми, е осуден на шест години затвор и казна од 35.000 евра.

Судскиот процес против поранешното раководство на “Хипо Алпе Адрија Груп” започна во ноември 2015 година, кога тогашната директорка Хилда Товшак, ја призна вината за помагање и поттикнување на перење пари, при што доби условна затворка казна од една ипол година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Со ножеви ги нападна полицајците во центарот на Љубљана, беше совладан од специјалци

Детали за двојното убиство во Љубљана: Душан ги застрела Рајко и Роберт по расправија за пари

(ВИДЕО) Нови детали за убиството во Љубљана: Убиените двајца мажи наводно му должеле пари на убиецот

Горан Наумовски

Како „паднаа“ руските шпиони во Словенија: Изнајмиле канцеларија, лажеле дека се занимаваат со антиквитети

А1он

Во Љубљана убиен маж, напаѓачот e во бегство

Горан Наумовски

ВИДЕО: Љубљана под вода, силно невреме направи хаос во градот

Катерина Ѓуровски