ВИДЕО: Со ножеви ги нападна полицајците во центарот на Љубљана, беше совладан од специјалци

Од:

Во центарот на Љубљана, кај Баварската палата, полицајци на специјалната единица онеспособија маж кој во рацете имаше два ножа.

Според снимката, полицијата со електрошокер се обиде да го онеспособи младиот човек, но безуспешно.

Полицијата нареди луѓето да не доаѓаат, но се собраа голем број луѓе и го набљудуваа инцидентот.

Пријавата ја добиле околу 15 часот и по пристигнувањето ја опколиле областа.

„Бараме сите да не се приближуваат до местото на интервенцијата и строго да ги следат упатствата на полициските службеници на лице место“, предупредија во моментот на инцидентот од љубљанската полиција, но и покрај ова, голем број луѓе се собраа на улицата да го набљудува сето тоа.

На фотографиите се гледа човек кој држи нож и носи визир на лицето и руска јакна на грбот.

Мажот со ножеви ги нападнал полицајците, ги турнал и им се заканил. Човекот на крајот беше онеспособен дури од специјална единица и однесен со брза помош.

Поради инцидентот, отежнат е и патничкиот сообраќај во Љубљана, неколку лица беа принудени да останат во автобуси. Освен тоа, луѓето кои работеле во околните згради не можеле долго време да ги напуштат своите работни места.

Би можело да ве интересира

Детали за двојното убиство во Љубљана: Душан ги застрела Рајко и Роберт по расправија за пари

(ВИДЕО) Нови детали за убиството во Љубљана: Убиените двајца мажи наводно му должеле пари на убиецот

Горан Наумовски

Како „паднаа“ руските шпиони во Словенија: Изнајмиле канцеларија, лажеле дека се занимаваат со антиквитети

А1он

Во Љубљана убиен маж, напаѓачот e во бегство

Горан Наумовски

ВИДЕО: Љубљана под вода, силно невреме направи хаос во градот

Катерина Ѓуровски

Трет „велосипедски“ протест против словенечката Влада

А1он