Трет „велосипедски“ протест против словенечката Влада

Од:

Илјадници луѓе на велосипеди протестираа синоќа во Љубљана и други словенечки градови против коалициската влада на десниот центар на премиерот Јанез Јанша.

Ова е трет ваков протест во Словенија, што се одржува под слоганот „Нема да ја одземеш нашата слобода“, организиран од разни иницијативи.

Со свирчиња и извикувајќи „Крадци“, демонстрантите минаа низ централните улици на Љубљана. Повеќето од нив носеа маски на лицето во согласност со мерките против ширењето на коронавирусот.

Демонстрантите проценуваат дека мерките на Владата за време на епидемијата биле прекумерни и дека прикрила корумпирани и недемократски постапки што Владата ги преземала на самиот почеток на мандатот, оправдувајќи ги со самата епидемија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Нови детали за убиството во Љубљана: Убиените двајца мажи наводно му должеле пари на убиецот

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Илјадници граѓани излегоа на улица во Белград, се скандира „оставки, оставки“, се подготвува „прстен“ околу РТС

Горан Наумовски

Спојувањето предмети е како хирурзите да гаснат пожар, а пожaрникарите да работат во конфекција – протест на наставниците

(ВИДЕО) Шестмина уапсени на протест против англиската монархија

Поддржувачите на републиката се собраа на протест на лондонскиот плоштад Трафалгар, барајќи укинување на монархијата

Вработени во културата повторно протестираа пред Владата, им се придружија и вработени во други институции и министерства