Хашкиот обвинител Брамерц очекува на Младиќ да му биде потврден доживотниот затвор

Од:

Петчлениот Жалбен совет на Хашкиот трибунал утре ќе му ја изрече правосилната пресуда на поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, за извршени воени злосторства во БиХ.

dobivaj vesti na viber

Главниот обвинител на Судот во Хаг, Серж Брамерц, непосредно пред утрешното изрекувањето на правосилната пресудата за Ратко Младиќ изјави дека очекува да му биде потврдена казната доживотен затвор, но предупреди на растечкиот проблем за негирање на природата на воените злосторства во Босна и Херцеговина, особено геноцидот во Сребреница.

– Оптимисти сме дека успеавме да ги убедиме судиите на Жалбениот совет да ја потврдат првостепената пресуда, истакна Брамерц за јавниот сервис БХ Радио 1.

Младиќ е прогласен за виновен за најтешки воени злосторства, вклучително и за геноцидот извршен во Сребреница, но советот на Трибуналот ги отфрли обвинувањата дека тој е одговорен и за геноцидот извршен во уште пет општини во Босна и Херцеговина во 1992 година, како што е Приједор, каде што силите на босанските Срби го протераа и убија речиси целото хрватско и бошњачко население.

Брамерц е убеден дека казната доживотен затвор ќе биде потврдена, но тој предупреди дека и потоа ќе остане проблемот кој го создаваат обидите за оспорување на судски докажани факти и релативизирање на злосторствата.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина поднесе тужба против Русија во Хаг

Ана Ололовска

Во Хаг е отворен народен трибунал кој ќе истражува убиства на новинари ширум светот

А1он

Во Хаг почна првото судење за злосторствата на ОВК

Ана Ололовска

Станишиќ и Симатовиќ осудени на по 12 години затвор во Хаг, не се виновни за повеќето дела

Жарко Настоски

Столтенберг, Борел, Вархеји – во еден глас ја поздравија хашката пресуда против Ратко Младиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ми судеше НАТО-пактот, ќе бев загрижен да ме ослободеа, порачува Младиќ по пресудата

Жарко Настоски