На сослушувањето пред Хашкиот суд, Украина ја нарече Русија терористичка држава

Од:

Украина ја нарече Русија терористичка држава пред Врховниот суд на ОН на почетокот на рочиштата за случајот за поддршката на Москва за проруските сепаратисти обвинети за соборувањето на летот МХ17 на Малезија ерлајнс во 2014 година.

Ова е првпат правните претставници на Украина и Русија да се сретнат пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), највисокиот суд на ОН, откако Москва ја започна својата инвазија на Украина на 24 февруари 2022 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски

Кој е човекот кој сака да го уапси Путин – го следи обезбедување, но тој вели дека не се плаши

Горан Наумовски

Обвинителот кој издаде налог за апсење на Путин: Депортацијата на децата беше нехуманo

Во Хаг е отворен народен трибунал кој ќе истражува убиства на новинари ширум светот

А1он

Станишиќ и Симатовиќ осудени на по 12 години затвор во Хаг, не се виновни за повеќето дела

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ми судеше НАТО-пактот, ќе бев загрижен да ме ослободеа, порачува Младиќ по пресудата

Жарко Настоски