haski sud

Свет

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

А1он
Израелската војска денеска го бомбардираше Појасот Газа, вклучително и Рафа, еден ден откако Меѓународниот суд на правдата (МСП) му нареди да ги прекине своите операции
Свет

На сослушувањето пред Хашкиот суд, Украина ја нарече Русија терористичка држава

А1он
Украина ја нарече Русија терористичка држава пред Врховниот суд на ОН на почетокот на рочиштата за случајот за поддршката на Москва за проруските сепаратисти обвинети
Свет

Кој е човекот кој сака да го уапси Путин – го следи обезбедување, но тој вели дека не се плаши

А1он
Може ли Владимир Путин да биде уапсен? Одговорот на тоа прашање го бара адвокатот кој се бори да го стави на обвинителна клупа – Карим
Свет

Обвинителот кој издаде налог за апсење на Путин: Депортацијата на децата беше нехуманo

А1он
Би-Би-Си разговараше со хашкиот обвинител кој стои зад одлуката за издавање налог за апсење на Владимир Путин за воени злосторства во Украина. Карим Ахмад Кан
Свет

Во Хаг е отворен народен трибунал кој ќе истражува убиства на новинари ширум светот

А1он
Група организации за заштита на слободата на медиумите денеска во Хаг го отворија таканаречениот „народен трибунал“ кој ќе се занимава со убиства на новинари ширум
Регион

Станишиќ и Симатовиќ осудени на по 12 години затвор во Хаг, не се виновни за повеќето дела

А1он
Хашкиот суд денеска ги осуди поранешните челници на Службата за државна безбедност на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ-Френки, на по 12 години затвор за
Регион

ВИДЕО: Ми судеше НАТО-пактот, ќе бев загрижен да ме ослободеа, порачува Младиќ по пресудата

А1он
Некогашниот командант на војската на босанските Срби, Ратко Младиќ, по денешната потврдата на пресудата против него за воени злосторства, му порачал на народот на Српска
Регион

Младиќ ќе остане во затвор до крајот на животот, Хашкиот суд ја потврди пресудата

А1он
Поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, попладнево е правосилно осуден на доживотен затвор за геноцид и злосторства против човештвото над несрпското население
Регион

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против Ратко Младиќ

А1он
Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, кој првостепено е осуден на
Регион

Хашкиот обвинител Брамерц очекува на Младиќ да му биде потврден доживотниот затвор

А1он
Петчлениот Жалбен совет на Хашкиот трибунал утре ќе му ја изрече правосилната пресуда на поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, за извршени воени злосторства