Одбиено е барањето Ратко Младиќ да се префрли на лекување во Србија

Од:

Барањето за префрлање на генералот Ратко Младиќ во Србија на понатамошно лекување е одбиено, изјави за РТРС неговиот син Дарко Младиќ, кој синоќа се врати од Хаг.

Тој изјави дека лекарите веруваат дека неговата состојба се подобрува, и дека веруваат дека ќе го оздрават доволно за да се врати во ќелијата.

– Немам доверба во нивните лекари, но немаме право да се жалиме на нивната одлука. Ќе продолжиме да испраќаме лекари и да реагираме што е можно побрзо на неговите промени – изјави Дарко Младиќ.

Тој истакна дека состојбата на генералот е многу критична и дека е многу слаб.

– Деталите за наодот ги добивме и кога беше префрлен во болница и ни стана јасно зошто го одложија наодот. Јасно е дека тоа се должи на лекарска грешка. Грешката е елементарна – изјави Младиќ.

Би можело да ве интересира

Ратко Младиќ заврши во болница во Хаг: „Животот му е во опасност“

Столтенберг, Борел, Вархеји – во еден глас ја поздравија хашката пресуда против Ратко Младиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ми судеше НАТО-пактот, ќе бев загрижен да ме ослободеа, порачува Младиќ по пресудата

Жарко Настоски

Бајден ја поздрави „историската пресуда“ против Младиќ, очекува лидерите во регионот да ја прифатат

Жарко Настоски

Младиќ ќе остане во затвор до крајот на животот, Хашкиот суд ја потврди пресудата

Жарко Настоски

Попладнево ќе биде изречена правосилна пресуда за Ратко Младиќ

Ана Ололовска