Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор

Од:

Специјалниот пратеник на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа, откако македонската страна ги исполни своите обврски.

dobivaj vesti na viber

Нимиц во пишаната изјава, што ја објави прес-службата на ОН, наведува дека владата во Скопје на 16 јануари формално ја известила владата во Атина и него како специјален пратеник дека е завршена постапката за промена на Уставот согласно со Договорот од Преспа, со што го исполни својот дел од обврските.

– По известувањето на поранешната југословенска Република Македонија дека се завршени постапките за усвојување на уставните амандмани и домашните правни процедури за стапување во сила на Договорот, од Преспа, според неговите одредби, ратификацијата последователно продолжува во Република Грција. Со нетрпение го очекувам завршувањето на процесот како што е наведено во Договорот, пишува Нимиц.

Додава дека ОН и тој како посредник и понатаму се посветени на процесот и на соработката со двете страни за конечно решавање на разликите меѓу нив.

Според најавите од Атина, парламентот на Грција денеска треба да ја почне процедурата за ратификацијата на Преспанскиот договор. Претседателот на парламентот, Никос Вуцис, изјави дека очекува целата постапка да биде заокружена со гласање до крајот на неделава.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Греши Ердоган ако мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција

Ана Ололовска

Панајотопулос: Грција веднаш ќе го започне процесот за набавка на Ф-35 од САД

Ана Ололовска

Грчката комисија за имунизација не препорачува масовна вакцинација против мајмунски сипаници, туку само во одредени случаи

Ана Ололовска

Втор случај на лепра во Грција

Грција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Крајбрежната служба на Грција спречила над 590 лица со девет чамци да влезат во грчките територјални води