Лајен предлага на Турција долгорочно да ѝ се помогне околу мигрантите

Од:

Берлин, 22 јуни 2021 (МИА) – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека ќе предложи финансиската помош од Европска Унија за мигрантите во Турција од итна хуманитарна, да се пренасочи како долгорочна поддршка.

ЕУ и Турција во 2016 година потпишаа Договор, според кој Унијата обезбедува финансиска помош за сириските бегалци во Турција, а за возврат, Анкара да го спречи влез на мигранти од нејзината територија во Грција.

И покрај критиките од групите за човекови права, Договорот се смета за модел за слични договори меѓу ЕУ и северноафриканските земји.

Лајен најави дека за Договорот со Турција ќе се разговара на Самитот на лидерите на ЕУ в четврток во Брисел.

– Според мене, важно е да продолжиме да ја поддржуваме Турција, каде што живеат 3,7 милиони сириски бегалци, а некои од нив се таму веќе десет години, посочи Лајен во Берлин по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел.

Таа додаде дека поддршката на ЕУ треба да оди во насока на социо-економска помош и оти е важно мигрантите да имаат перспектива.

Меркел наведе дека Турција „прави одлична работа“ за поддршка на сириските бегалци. И таа најави дека лидерите на ЕУ ќе разговараат и за гаранциите претходно дадени од Унијата за царинска соработка со Анкара.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Страотен пожар беснее и кај Бодрум, стотици туристи евакуирани од хотелите

Жарко Настоски

ВИДЕО: Најмалку едно лице загина, а 62 се повредени во пожарот кај Анталија

Ана Ололовска

Поради пожарите во регионот на Анталија, Османи не оди во 500 километри оддалечената Анкара

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голем шумски пожар во турското одморалиште Сиде – изгореа села, хотелите без струја и вода

Жарко Настоски

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

Официјална Анкара: Турција нема да решава нов бегалски бран по излегувањето на САД од Авганистан

Ана Ололовска