На протестите во Турција загина маж, четири лица се повредени

Од:

Четири лица се повредени, а еден маж починал во болница од повредите здобиени за време на протестите во турскиот округ Первари по локалните избори.

Во Первари избија протести откако кандидатот за градоначалник на партијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган освои 52 отсто од гласовите, додека кандидатот на опозициската партија ДЕВА 40 отсто, пренесува Ројтерс.

Заменик претседателот на ДЕВА, Мехмет Емин Екмен, убиениот го идентификуваше како брат на кандидатот на таа партија на изборите.

Би можело да ве интересира

Во присуство на родителите и адвокат се предаде и вториот малолетник осомничен за бруталното убиство во Белград

Анита Петровска Рајковиќ

Уапсен малолетник осомничен за убиството на братот на министер од БиХ во Белград

Катерина Ѓуровски

Сопругот на италијанската европратеничка е пронајден мртов во автомобилот

Предраг Петровиќ

Вооружена пресметка меѓу две групи во Турција: Три лица загинаа

Горан Наумовски

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

Четири лица загинаа во пожар во Токио