Откриена причината за пожарот во ноќен клуб во Истанбул во кој загинаа 29 лица

Од:

Пожарот што зафати ноќен клуб во Истанбул за време на реновирање, во кој загинаа 29 лица, најверојатно е предизвикан од искри што запалиле запалив материјал, пишува денеска весникот „Јени Шафак“, повикувајќи се на официјални лица од противпожарната служба.

Властите приведоа девет лица на сослушување, вклучително и менаџери на клубови и луѓе задолжени за реновирање, објави АП.

Клубот, кој беше затворен поради реновирање во текот на месецот Рамазан, се наоѓаше во приземјето и подрумот на 16-катната станбена зграда во населбата Бешикташ на европската страна на градот, која ја дели Босфорскиот теснец.

Предвидено е повторно да се отвори на 10 април.

Гувернерот на Истанбул, Давут Ѓул, за новинарите изјави дека истрагата за причините за пожарот е во тек.

Весникот „Јени Шафак“, повикувајќи се на неименувани функционери, објави дека се претпоставува дека пожарот настанал од искри од машина за заварување што се користела за поставување звучна изолација и украсни материјали.

Сличен извештај објави и весникот „Сабах“.

Телевизијата „ХаберТурк“ објави дека областа каде што се одвивала реновирањето е како „лавиринт“, што им отежнувало на луѓето да излезат.

Градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу изјави дека клубот не ги добил потребните дозволи за реновирање.

Би можело да ве интересира

Пожар во куќа во центарот на Штип

Вооружена пресметка меѓу две групи во Турција: Три лица загинаа

Горан Наумовски

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

Најмалку 14 лица загинаа во пожар во станбена зграда во Ханој

Јонузи: Вработени во затворот „Идризово“ завршија на Токсикологија по пожарот во женското одделение

Орце Костов

Пожар во женското одделение во затворот „Идризово“

А1он