Курти бара од Грција да го признае Косово

Од:

Косовскиот премиер Албин Курти побарал од шефицата на Канцеларијата за врски на Грција Хрисула Алифери нејзината земјата „да му се придружи на блокот земји кои го признаа Косово“.

Курти со грчката претставничка разговарал за продлабочување на врските меѓу двете земји и ја пофалил посветеноста на Грција кон членството на Косово во меѓународните организации, наведувајќи го примерот со поддршката за членство во Европската банка за обнова и развој.

Алифери, од своја страна, го известила Курти за повикот на Грција кој е упатен до министерката за надворешни работи на Косово, за посета на Атина.

Таа воедно потсети дека следната недела ќе се одржи третиот економски форум меѓу Грција и Косово.

Грција е една од петте земји-членки на ЕУ кои не ја признаваат независноста на Косово, заедно со Словачка, Кипар, Романија и Шпанија.

Би можело да ве интересира

Во Пефкохори, плажите се отворени, но празни, а маските се задолжителни

Мери Јордановска

Правила, протоколи, услови и мерки за патување и престој во Грција

Ана Ололовска

Брнабиќ на средбата со Мицотакис го истакнала значењето на брзата пруга Белград-С. Македонија

Ана Ололовска

Брнабиќ: Србија и Грција ќе потпишат договор за укинување на роамингот

Ана Ололовска

Теохарис ќе го презентира планот за отворање на туризмот во Грција

Ана Ололовска

Во Грција во петок се укинува шестмесечниот карантин

Жарко Настоски