Хавиер Солана се залага за брз прием на Србија во ЕУ

Од:

Поранешниот генерален секретар на Советот на ЕУ Хавиер Солана вели дека начинот на решавање на „косовското прашање“ е да се продолжат преговорите меѓу Белград и Приштина, но и да се овозможи Србија брзо да влезе во ЕУ.

– Косово денес има многу проблеми, но ние мора брзо да ја внесеме Србија. Русија многу би сакала Србија да биде во нејзината орбита. Затоа, мора брзо да дејствуваме со Србија и да и понудиме можност да влезе во ЕУ, што е од суштинско значење, рече Солана. .

Говорејќи на конференцијата посветена на десетгодишнината од постоењето на Европската служба за надворешни работи, Хавиер Солана рече дека ЕУ и нејзиниот специјален претставник мора да бидат посветени на дијалогот меѓу Белград и Приштина, пренесува Танјуг.

Инаку, Солана беше генерален секретар на НАТО, кога на 24 март 1999 година нареди воена интервенција во Србија.

Би можело да ве интересира

Се огласи и познатата актерка Бранка Катиќ: Добро се сеќавам на Мирослав Алексиќ, тој беше и ментален насилник

Жарко Настоски

Вакцината на Фајзер имала слабости, но Брисел притискал да биде одобрена во ЕУ, откриваат хакирани документи

Жарко Настоски

Земјите од Западен Балкан ќе почекаат на ковид вакцините од ЕУ

ВИДЕО: Расветлено убиството на Србинот во Филаделфија-пред да пука во него излегол од затвор

Ана Ололовска

Вучиќ: Најавата на Харадинај за обединување со Албанија е закана за регионот

Ана Ололовска

Д-р Глигиќ: Кинеската вакцина се прави на класичен начин и ќе заштити од мутации

Ана Ололовска