havier solana

Македонија

Солана: Сигурен сум дека многу скоро ќе ги почнете формалните разговори со ЕУ

А1он
Имавте многу тешкотии на вашето патување. Имавте потешкотии во врска со вашето име, кое беше решено. Имавте проблеми со вашиот јазик, кое што исто така
Македонија

Солана: Преспанскиот договор – надеж за другите конфликти во регионот

А1он
Во колумна објавена на „Проџект Синдикејт“, поранешниот висок претставник на ЕУ за надворешна политика, Хавиер Солана, се осврнува на претстојниот референдум за договорот за името