Во Панчево нападнати четворица Хрвати и двајца Срби кои ги бранеле

Од:

Во Панчево имало неиспровоциран тежок физички напад врз четворица хрватски државјани, како и врз двајца Срби кои застанале во нивна одбрана, соопшти Министерството за надворешни и европски работи на Република Хрватска.

Станува збор за напад што се случил на 13 април во Панчево, Србија. Од хрватското Министерството велат дека овој чин кој бил јасно национално и етнички мотивиран.

„МВЕП очекува итна и јасна јавна осуда на овој напад од страна на официјалните лица на Република Србија, бара итно доставување на сите релевантни информации поврзани со дејствијата на полицијата и правосудните органи на Република Србија во конкретниот случај и очекува соодветна казна на сторителите“, се наведува во соопштението на МВЕП.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Страотен судир на автобус и автомобил кај Младеновац, еден мртов над 30 повредени

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Детали за авионската несреќа кај Загреб: еден мртов, четворица повредени

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Авион се урна во близина на Загреб, еден мртов, тројца повредени

Катерина Ѓуровски

Хрват доби казна од 700 евра за коментар на Фејсбук: Можеше да заврши во затвор

РТЛ: Бродовите во Медулин биле запалени со „Молотов коктел“

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер