Бугарија: Земјоделците организираа протест пред зградата на Владата барајќи оставка од ресорниот министер

Од:

Земјоделците во Бугарија денеска организираа протест пред зградата на Владата барајќи оставка од министерот за земјоделство Кирил Ватев.

Претседателот на Здружението на земјоделски производители (АЗПБ) Венцислав Врбанов изјави дека протестот не мора да се случи доколку министерот Ватев поднесе оставка, пренесува БТА.

– Министерот си дозволи да не дели на „наши“ и „нивни“. Тој е одговорен за се што се случува во нашиот сектор. Затоа мора да поднесе оставка, рече Варбанов.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бугарија повторно има преодна влада, на избори оди на 9 јуни

Потпишување анекс на Колективниот договор веднаш по формирањето на новата влада, бараат здравствените работници

Орце Костов

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Протест за измени на законот за заедничко старателство по развод

Нов земјотрес ја стресе Бугарија

Бугарија оди на нови избори