Протест во Подгорица против владината најава да ја поддржи Резолуцијата за Сребреница во ОН

Од:

Пред зградата на Владата на Црна Гора во Подгорица вечерва во 19 часот се одржува собир на граѓани со цел да го изразат своето незадоволство од најавата на извршната власт дека ќе ја поддржат Резолуцијата за Сребреница во Обединетите нации (ОН).

Голем број полицајци со опрема за разбивање протести се во дворот меѓу зградата на Владата на Црна Гора и зградата на Министерството за надворешни работи (МНР), пишува „Вијести“.

Полициската управа (УП) претходно денеска соопшти дека собирот не бил пријавен.

Би можело да ве интересира

Вработените во Пошта протестираат: Не знаеме кога ќе земеме плата, 2000 вработени ќе останеме на улица

Орце Костов

(ВИДЕО) Полуматуранти запалија училиште во Подгорица: славеле крај на основното образование

Катерина Ѓуровски

Меѓународниот ден на трудот одбележан со првомајски протест и барања упатени до новата влада

А1он

Трендафилов: Сакаат да го конфискуваат Работничкиот дом за да го уништат синдикалното движење

А1он

Првомајскиот протест ќе биде со барања упатени до новата влада

А1он

Претседателскиот кандидат Џил Стајн е уапсена на протест против војната во Газа