Претседателскиот кандидат Џил Стајн е уапсена на протест против војната во Газа

Од:

Кандидатот на Партијата на зелените за претседател на САД, Џил Стајн, денеска е уапсена за време на студентските протести против израелската агресија во Газа на Универзитетот Вашингтон во Сент Луис. Државната полиција на Мисури ja уапсила Стајн и десетина активисти.

Како и Зелената партија како целина, Штајн ги поддржува повиците за бојкот и санкции против Израел.

На нејзината веб-страница, Штајн, која има еврејско потекло, ги нарекува геноцид акциите на Израел против Хамас во Газа.

Студентите во Сент Луис бараат универзитетот да ги прекине финансиските врски со компанијата Боинг, која вработува голем број луѓе во тој град, поради продажба на оружје на Израел, пишува The Times of Israel.

Би можело да ве интересира

Ослободена е невината жена која поминала 43 години во затвор во САД

Горан Наумовски

Во Лос Анџелес е издадена наредба за евакуација поради ширење на шумски пожар

(ВИДЕО) Избегната трагедија во забавниот парк Оукс: Се расипа „нишалото“, посетители висеа на 30 метри висина

Смит: И се заблагодарувам на Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Горан Наумовски

Германската влада крие информации за оружје и воени злосторства во Газа

Хамас ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност за прекин на огнот