Бугарија гради база за прием на авиони Ф-16

Од:

Министерството за одбрана на Бугарија е под голем притисок со цел навремено да се заврши изградбата на соодветна инфраструктура на аеродромот Граф Игнатиево за прием на авиони Ф-16, купени од САД, јавуваат денеска од Балканската безбедносна мрежа за Бугарија, а првиот од осумте F-16C/D Block 70 ќе лета пред крајот на годината.

Примопредавањето ќе следи следната година, но дотогаш мора да биде завршена комплексната инфраструктура за сместување и одржување на новиот авион, поради што Граф Ингативо минатата недела го посетија американски експерти задолжени за проценка на состојбата на работите.

Доколку не заврши изградбата и уредувањето на просторот, Американците нема да ја сертифицираат базата и бугарската авијација нема да може да ги преземе авионите во идната домашна база, пишува порталот.

Како привремено решение за сместување на авионите се споменува Словачка која во арсеналот го воведува и новиот F-16C/D Block 70.

Словачките авиони привремено ќе бидат лоцирани во базата Малачки, но наскоро треба да заврши работата на базата Слиач во централна Словачка.

Би можело да ве интересира

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

A1on

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

A1on

Бугарија в недела повторно на предвремени избори, шести во последните три години

Орце Костов

ВИДЕО: Македонец фатен со 21 килограм амфетамин во Бугарија

Катерина Ѓуровски

Бугарската амбасада во Албанија донираше во општина Пустец: „Секоја донација без задни намери е добредојдена“

А1он

ВИДЕО: Бугарија повторно има преодна влада, на избори оди на 9 јуни