Спејс-Икс доби нови 1,9 милијарди долари

Од:

Компанијата Спејс-Икс, која е во сопственост на милијардерот Илон Маск, доби 1,9 милијарди долари нови средства, според поднесокот до американските регулатори.

Според повеќе медиуми, ова е најголемата поединечна рунда прибрани финансиски средства за Спејс-Икс досега. Така, вредноста на капиталот на оваа приватна компанија што се бави со производство на ракети и вселенски летови, по оваа трансакција ќе изнесува 46 милијарди долари.

По успешното лансирање и спојувањето на модулот Кру драгон со Меѓународната вселенска станица (МВС), Маск најави дека следниов период најголемиот приоритет на неговата компанија ќе биде изградба и развој на големи превозни средства за пат до Месечината и Марс.

Би можело да ве интересира

Русија слави 60-годишнина од летот на Јуриј Гагарин

Ана Ололовска

Откажан историскиот лет на НАСА над површината на Марс

Ана Ололовска

Секоја година, 5.200 тони вселенски прав паѓаат на Земјата

Ана Ололовска

Ракета „Сојуз“ полета во чест на Гагарин кон МВС

Ана Ололовска

Русија потврди соработка во вселената со САД до 2030 година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лансирани 36 британски сателити со руската ракета „Сојуз“

Ана Ололовска