(ВИДЕО) Сонда на НАСА со примерок од астероидот кој има најголеми шанси да удри во Земјата, успешно слета

Од:

Вселенската капсула на НАСА, која носи примерок од карпест материјал земен пред три години од површината на астероидот Бену, успешно слета на Земјата откако беше спуштена со падобран од сондата OSIRIS-REx на вселенската агенција.

Во директен пренос на американската вселенска агенција, капсулата, која, според проценката на НАСА, треба да носи околу 250 грама материјал собран на Бену, се гледа како се спушта со помош на падобран во американската сојузна држава Јута.

Веднаш по слетувањето, примерокот беше пренесен во лабораториите на НАСА во Тексас за тестирање. Со помош на 60 различни научни пристапи, тим од околу 200 експерти се надеваат дека ќе можат да ги анализираат камењата и прашината од астероидот во обид да откријат индиции за тоа како настанал животот на Земјата.

Научниците на НАСА долго го чекаа враќањето на OSIRIS-REx (акроним за Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer). Беше лансиран од вселенското пристаниште на НАСА Кејп Канаверал во Флорида во септември 2016 година и пристигна во Бену околу две години подоцна.

Откако го исфрли примерокот, сондата веднаш продолжи со својот пат кон друг астероид наречен Апофис кој орбитира блиску до Земјата. Мисијата OSIRIS-REx, заеднички проект на НАСА и Универзитетот во Аризона, го донесе третиот примерок на астероид на Земјата, најголемиот досега, по две слични јапонски мисии во последните 13 години.

Астероид периодично поминува релативно блиску до Земјата

Астероидот Бену е откриен во 1999 година и поминува релативно блиску до Земјата на секои шест години. Дијаметарот на Бену е 500 метри и потекнува од раниот период на Сончевиот систем, така што би можел да им даде на научниците вредни информации за потеклото и развојот на карпестите планети како Земјата, а може дури и да содржи органски молекули неопходни за потеклото на животот.

„Буквално ги разгледуваме геолошките материјали кои се формирале пред да постои Земјата“, рече минатиот месец Данте Лаурета, главен научник на мисијата на Универзитетот во Аризона.

Најопасниот астероид во Сончевиот систем

НАСА го смета Бену за најопасната карпа во Сончевиот систем бидејќи има најголема веројатност да удри во Земјата од сите познати астероиди. Но, нема причина за грижа. Иако Бену претставува ризик за нашата планета, веројатноста за удар е многу мала, пишува Science Alert.

Би можело да ве интересира

Земјата соборува глобални рекорди за топлина десетти месец по ред

(ВИДЕО) НАСА објави голем извештај за НЛО: „Ова е една од најголемите мистерии“

Најмоќниот телескоп на НАСА можеби открил знаци на живот на далечна планета

Катерина Ѓуровски

НАСА објави фотографии од површината на Месечината пред и по падот на руското вселенско летало

НАСА испрати погрешна команда и изгуби контакт со вселенско летало оддалечено 19 милијарди километри

НАСА: Јули 2023 година ќе биде најтоплиот месец досега