space x

Магазин

Маск сака да го поевтини вселенскиот лет, ќе чини само два милиони долари

А1он
Основачот на Спејс Икс, Илон Маск планира да ја намали цената на туристичкиот лет во вселената на два милиони американски долари. Тој притоа појасни дека
Магазин

ВИДЕО: Капсулата на Спејс-Икс пристигна на МВС

А1он
Спејс-Икс завчера испрати четворица астронаути на НАСА со своја капсула до Меѓународната вселенска станица (МВС). Тие пристигнаа таму утрово. Капсулата „Спејс-Икс кру драгон“ со четворица
Магазин

Спејс-Икс доби нови 1,9 милијарди долари

А1он
Компанијата Спејс-Икс, која е во сопственост на милијардерот Илон Маск, доби 1,9 милијарди долари нови средства, според поднесокот до американските регулатори. Според повеќе медиуми, ова
Магазин

Туристи ќе имаат можност да ја посетат вселената во 2022

А1он
„Space Adventures“ е компанија која посредуваше туристички патувања Меѓународната вселенска станица за бкупно седум луѓе во период од 2001 и 2009 година. Од компанијата соопштија
Магазин

„Спејс икс“ лансираше сателити за глобален интернет

А1он
„Спејс икс“ на Илон Маск, основач на компанијата за производство на електрични автомобили „Тесла“, денеска во орбитата лансираше ракета со сателити за обезбедување на „глобален