spacex

Uncategorized

ВИДЕО: Лансиран Старшип на Илон Маск, Spacex загуби контакт со мега-ракетата

А1он
Најмоќната ракета некогаш развиена вторпат ја напушти лансирната рампа во Тексас. Starship е најмоќната ракета некогаш направена, а компанијата SpaceX, која е во сопственост на
Свет

(ВИДЕО) Лансирана најголемата ракета во историјата: полета, па набрзо експлодира и потполно се распадна

А1он
SpaceX ја лансираше вселенската ракета Starship, која се издигна високо, но имаше проблем со одвојувањето на Starship од ракетата Super Heavy при враќањето, а целото
Свет

ВИДЕО: Четиричлениот екипаж на вселенската капсула Crew Dragon слета на Земјата

А1он
Четири члена на екипажот на капсулата SpaceX Crew Dragon слетаа крај брегот на заливот на Флорида во саботата, безбедно враќајќи се од петмесечната научна мисија
Свет

ВИДЕО: Двајцата астронаути од SpaceX слетуваат на Земјата

А1он
Двајцата астронаути кои слетаа на Меѓународната вселенска станица (ISS) кон крајот на мај користејќи ја капсулата на приватната компанија „Спејс Икс“ на Илон Маск, слетуваат
Магазин

Поради мувла одложено лансирањето на ракетата на „Спејс Екс“

А1он
Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) за утре го одложи лансирањето на вселенската сонда „Драгон“, која треба да однесе контејнер со намирници за екипажот