Потрага по гитарата на Пол Макартни што исчезна пред повеќе од 50 години

Од:

Баварскиот производител на инструменти Карл Хофнер покрена глобална потрага по инструментот на Пол Макартни, откако исчезна една негова гитара пред повеќе од 50 години.

Леворакиот басист на една од најголемите музички групи на сите времиња Битлс, бас гитарата Хофнер 500/1 ја купил во 1961 година во продавница во Хамбург. Макартни на неа свирел две години и на првите два албума на Битлси.

– Гитарата најверојатно е украдена. Ја нема повеќе од 50 години. Сега дојде време да ја пронајдеме, изјави Ник Вас од фирмата Хофнер.

Би можело да ве интересира

„Ние“ песна полна емоции, видео полно стари спомени

Ана Ололовска

Екс фудбалерот Џибрил Сисе сега е ди-џеј, вечер ќе пушта музика во Белград

Доминго нема да пее во Јапонија поради секс-скандалот

Ана Ололовска

Ново ЦД на македонскиот пијанист Симон Трпчески насловено „Сказни од Русија“

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) За него допрва ќе се слушне: Даниел Крстески има нова песна – „Сто една“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ај Кју ја преработија „Јано мори“

Ана Ололовска