Планинарите на Монт Еверест отсега сами ќе плаќаат за спасување

Од:

Непалската Влада објави нови правила за планинарите на Монт Еверест, а сè тоа уследи по низа несреќи коишто се случиле оваа сезона.

Планинарите отсега, пред да тргнат кон врвовите, ќе мора да минат соодветна обука, да имаат лекарско уверение за добра здравствена состојба и осигурување кое ќе ги покрие евентуалните трошоци за нивно спасување.

Меѓу другото, пред да добијат дозвола за искачување на Еверест, планинарите ќе мора прво да совладаат врв од 6.500 метри надморска височина. Монт Еверест е висок 8.848 метри. Освен тоа, планинарите ќе мора со себе да поведат искусен водич.

Оваа пролет девет планинари настрадаа на непалската страна на Монт Еверест, што ја чини 2019 една од најсмртоносните на Хималаите.

Владата на Непал е изложена на многобројни критики поради преголемиот број издадени дозволи за искачување.

Би можело да ве интересира

Непал ги заостри правилата поради бројните смртни случаи на Монт Еверест

Ана Ололовска

Планинар кој 10 пати се искачи на Монт Еверест загина на планина во Непал

Ана Ололовска

Голема лавина на Монт Еверест, исчезнаа тројца непалски водичи

Горан Наумовски

Земјотрес регистриран во Непал

А1он

Нема преживеани во најсмртоносната авионска несреќа во Непал

Ана Ололовска

Смртниот биланс од авионската несреќа во Непал се зголеми на 70 лица, се трага по уште две

А1он