Мицотакис: Том Хенкс и Рита Вилсон се горди грчки државјани

Од:

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и неговата сопруга Марева вчера се сретнале со двајца нови грчки државјани, славниот актер Том Хенкс и неговата сопруга Рита Вилсон.

Мицотакис објави фотографија на својот профил на Инстаграм, на која Хенкс и Вилсон ги покажаа своите новостекнати грчки пасоши.

„Рита Вилсон и Том Хенкс сега се горди грчки граѓани“, напиша Мицотакис.

Средбата се одржала на островот Парос, пренесува Катимерини.

Вилсон, која делумно има грчко потекло, и Хенкс долго време поседуваат куќа на блискиот остров Антипарос.

Љубовта на славниот актер за Грција е добро позната. Тој премина во православие пред да се ожени со грчко-американската актерка Рита Вилсон (чија мајка била Гркинка) пред повеќе од 30 години и со децении редовно ја посетува Грција.

„Грција е прибежиште. Патував низ целиот свет, бев на најубавите места, но ниту едно од нив не е како Грција“, рече славниот оскаровец.

Би можело да ве интересира

Камерон Дијаз: Душата ми е мирна откако заминав од Холивуд

А1он

Брајан Кренстон оздравел од коронавирус и донирал плазма

Ана Ололовска

Почина раперот Малик Б.

Ана Ололовска

Меккензи Скот донира 1,7 милијарди долари во хуманитарни цели

Ана Ололовска

Рајан Рејнолдс успеа да и го врати украденото мече на сопственичката

Ана Ололовска

Рајан Рејнолдс нуди 5.000 долари за украдено мече со сентиментална вредност

Ана Ололовска