„Мајкрософт еџ“ трет најпопуларен интернет-пребарувач

Од:

Пребарувачот „Еџ“ на Мајкрософт напредуваше на списокот најпопуларни интернет-прелистувачи. Имено, „Еџ“ го престигна и „Фајрфокс“, по неколкумесечниот „нерешен резултат“, покажуваат податоци на „Статкаунтер“.

dobivaj vesti na viber

Кон крајот на јуни, „Еџ“ имал удел на пазарот од 3,4 отсто, додека „Фајрфокс“ падна на 3,29 отсто и со тоа ја продолжи својата надолна линија последниве 12 месеци. „Еџ“ со тоа ја зазеде третата позиција зад „Гугл хром“ кој има 65,27 насто и „Епл сафари“ – 18,34 отсто удел.

Откако се појави во јануари 2020 година, „Еџ“ имаше бавен почеток, но како што одминуваше годината, заземаше сѐ поголем замав. Повеќе од тројно е зголемен нивниот удел на пазарот од минатото лето досега. Ова е резултат на новите маркетинг-потфати, но и подобрувањето на понудата до корисниците.

За време на пандемијата, Мајкрософт понуди голем број подобрувања, вклучувајќи тука и генератор за безбедносни лозинки, вградена алатка за споредба на цени, вертикална лента со јазичиња и слично. А, исто така, и брзината на прелистувачот е подобрена.

Би можело да ве интересира

Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

А1он

Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

А1он

ЕК одобри Мајкрософт да ја купи „Нуанс“ за 16 милијарди долари

Ана Ололовска

Рекорден нето профит на „Мајкрософт“ од преку 20 милијарди долари

Ана Ололовска

Мајкрософт и Линкедин го одложија враќањето на вработените во канцелариите

Ана Ололовска

За новата игра на „Мајкрософт“ – нов џојстик

Ана Ололовска