5 супер пијалоци за 5 минути

Од:

Во неподносливите пеколни летни денови кога нашето тело „моли“, да му направиме услуга. Заборавете на купените сокови, фатете се за свежо овошје и само за пет ќе добиете енергетско освежување.

ОВОШЈЕ БОМБА

Состојки:

2 чаши свежи малини

6 чаши вода

2 чаши сок од исцеден портокал

2 чаши исецкан ананас

лажица сецкани свеж ѓумбир

Подготовка:

Се мешаат сите состојки во голем сад, додадете неколку коцки мраз и неколку лисја нане . Пијте наутро после појадок, земете и за на работа. Ова овошје бомба содржи количина на витамини и минерали кои ќе ви дадат сила за нови бизнис потфати.

ЦРВЕНА РАПСОДИЈА

Состојки:

2 чаши црвена рибизла

1 чаша исецкана лубеница

½ чаша природен сок

1 лажица мед

½ чаша лисја исецкано нане

Подготовка:

Промешајте ги сите состојки во миксер и на крајот додадете нане . За долготрајно уживање з неколку парчиња лубеница додадете пред конзумирање. Ова рапсодија подготвиете ја претходната ноќ, така што следниот ден со неколку голтки отфрлете ги сите грижи и измами со глад пред вечера.

SOUR ОСВЕЖУВАЊЕ

Состојки:

Чаша исчистено и исецкано манго

Сок од два портокали

Сок од еден лимон

Половина од кората од лимон

Подготовка:

Мангото се сецка во блендер, додадете лимон и сок од портокал , коцки мраз и кора од лимон. Овој пијалок е совршен за топла и влажна ноќ без обврска.

ПРЕГРАТКА

Состојки:

Чаша свежи малини

Чаша свежи цреши

Сок од два портокали

Парчиња исецкан грејпфрут

Подготовка:

Малините и црешите се стават во блендер, додадете сок од портокал и сок од грејпфрут . Ако сте во потрага за вечерна забава, поканете пријатели и изненадете ги со “прегратка” за која гарантирано ќе ви побараат рецепт.

ICE ОСВЕЖУВАЊЕ

Состојки:

Чаша исецкани праски

Лажица шеќер

Хибискус кесички чај

Половина чаша топла вода

Подготовка:

Чајната ќесичка прелијте ја со топла вода . исецкајте ја ечкање праската во блендер, додадете една лажица шеќер , прелијте го со подготвениот чај и ставете мраз. Најдобро е да го пиете ова преку ден кога ќе ви дојде „Жолтата“ минута на замор.

Би можело да ве интересира

Поради инфлација, секој трет самохран родител во Британија прескокнува оброци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

Светската криза со храна ќе се влошува, луѓето плаќаат повеќе за основните потреби насекаде

А1он

Научниците тврдат: Доколку дојде до нуклеарна војна, Австралија и Аргентина ќе имаат најмногу храна

А1он

Втор ден Отворен Балкан во Тирана: Обезбедување храна и струја пред почетокот на кризната зима