СДСМ: Поевтинуваат над 500 производи од 25 категории, го штитиме стандардот на граѓаните

Од:

СДСМ го штити стандардот на граѓаните. Со новите мерки и одлуки на Владата се намалуваат цените на над 500 прехранбени производи во 25 категории, кои граѓаните до 30 ноември ќе ги купуваат по намалени, замрзнати цени. Се намалуваат цените на лебот, оризот, месото, млекото, јогуртот, сирењето, кашкавалот, брашното, јајцата, овошјето, зеленчукот, велат од СДСМ.

„Основните прехранбени производи ќе се продаваат за 10 проценти пониска цена во однос на цената по која што се продавале на 1 август. Кај дел од производите кај кои од август до сега е забележано енормно покачување на цените може да има поевтинување и за 30 проценти“, тврдат од партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Oбезбедивме евтина тарифа и субвенционирање на сметките за струјата до 90 отсто

СДСМ: Градоначалникот од ДПМНЕ, Бобан Стефковски зема 1.500 евра плата додека ги задолжува граѓаните на Гази Баба

СДСМ: Градоначалниците на ДПМНЕ земаат 1.500 евра плата, а удираат по џебот на граѓаните

Крајовски: Директорот на „Водовод“ да поднесе оставка бидејќи ја остави Битола без вода за пиење

(ВИДЕО) Николовски: Со СДСМ евтина тарифа на струјата и субвенционирање на сметките до 90 отсто

Горан Наумовски

СДСМ: Со мерката за евтина тарифа едно семејство заштедува 1.000 денари месечно

Горан Наумовски