Бектеши: Инфлацијата на храната ќе биде пет отсто до крајот на годината, тоа ви го ветувам

Од:

Инфлацијата во делот на храната во моментов е 10 проценти, но министерот Бектеши очекува до крајот на годината таа да падне на пет отсто.

– Јас ветив дека инфлацијата во однос на храната ќе биде пет проценти на крајот од годината. Во моментов е десет отсто, но очекувам овие мерки да ја намалат најмалку за четири проценти – рече министерот за економија, Крешник Бектеши на прашањето дали владината одлука за замрзнување на цените ќе ја намали вкупната инфлација во делот на храната на среден рок.

Бектеши додаде дека супермаркетите од утре ќе мора да ги означат цените за да може, освен граѓаните и инспекторите на ДПИ да вршат контроли и да прават анализи кој направил прекршок, а тие ќе имаат и зголемени овластувања. За прекршување на оваа мерка, министерството може да го затвори супермаркетот кој не ги намалил цените.

Би можело да ве интересира

Плаќаме 33% поскап дизел, а се уште возимe најевтино на Балканот: Кои се цените на горивата во регионот

Орце Костов

Бектеши: Пијалоците ќе се намалат за 10 отсто, производителите доброволно се вклучија во акцијата

Орце Костов

СДСМ: Поевтинуваат над 500 производи од 25 категории, го штитиме стандардот на граѓаните

Поевтинуваат лебот, млекото и месото: Владата ги објави производите кои маркетите од утре ќе мора да ги намалат

Орце Костов

Бектеши за „Чебрен“: Одредена количина струја мора да остане во државата

Од полноќ ново поскапување на горивата

Орце Костов