На божиќна забава во Франција, 700 работници на „Ербас“ се затруени со храна

Од:

Повеќе од 700 вработени во „Ербас Атлантик“ се разболеле по божиќната вечера во компанијата, соопштија здравствените власти во Франција. Работниците во фабриката на воздухопловната групација во западна Франција пријавиле симптоми како повраќање и дијареа, извести здравствената агенција АРС.

Не е познато што имало на менито на славеничката гозба, а „Ербас“ не одговорил веднаш на барањето на Би-Би-Си за коментар. „Ербас Атлантик“ е подружница на најголемиот светски производител на авиони „Ербас“ и вработува 15.000 луѓе во пет земји.

АРС не даде детали за тоа каква точно храна може да ги разболела луѓето на вечерата одржана минатата недела, но претходно вчера објави дека гостите повраќале или имале дијареа. Покрената е истрага за откривање на изворот на масовното труење со храна, соопшти организацијата за новинската агенција АФП.

Пошироката групација Ербас вработува 134.000 луѓе и обезбедува производи и услуги во авионската, хеликоптерската, одбранбената, вселенската и безбедносната индустрија. Во одделен инцидент во Франција претходно оваа година, повеќе луѓе се разболеа, а еден грчки државјанин почина, откако се зарази со ретка болест на ботулизам што се пренесува преку храна во ресторан во Бордо.

Би можело да ве интересира

Јајца Л класа, суџук, пудинг од чоколадо: Што ќе се јаде во охридскиот затвор годинава

Маж од Неготино обвинет за труење кучиња

Горан Наумовски

Понижување на лекарите и на пациентите – цела ноќ дежурство со една кифличка за вечера

Анита Петровска Рајковиќ

35 работници се затруле во фабриката „Магна“ во Алексинац

Горан Наумовски

Триесетина работници во фабрика во Алексинац се затруле од испарување на лепило

Горан Наумовски

Двајца работници се затруле во свињарска фарма, едниот починал, другиот се бори за живот

Горан Наумовски