ВИДЕО: Објавена снимка од нападот на бугарскиот центар „Цар Борис Трети“ во Охрид

Од:

Бугарската телевизија БТВ објави снимка од нападот на бугарскиот културен центар во Охрид „Цар Борис Трети“. Видеото е од надзорна камера, а на него се гледаат три лица кои фрлаат камења кон центарот.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случил ноќта меѓу 20 и 21 ноември. Искршен се прозорците на центарот. Полицијата извршила увид.

Вчера веднаш реагираше бугарското Министерство за надворешни работи со оценка дека со овој чин на злосторство е извршен уште еден напад од омраза кон Бугарите во земјава.

Би можело да ве интересира

Вархеји: Подготвен сум да се сретнам со македонските Бугари

Орце Костов

За Радев, патот на Македонија кон ЕУ минува низ признавање на бугарската историја

Орце Костов

Бугарска фондација за пукањето во Охрид: Четири куршуми влегле во канцеларијата, напаѓачот бил свесен дека може да убие луѓе

Кристијан Ландов

МНР го осуди нападот на бугарскиот клуб во Охрид

Повторно искршен бугарскиот клуб во Охрид, овојпат со употреба на оружје

Кристијан Ландов

Искршен клубот „Цар Борис III“, раководството: „Маскирани патриоти“ ги нападнаа Бугарите, до кога ќе молчиме?

Кристијан Ландов