(ВИДЕО) Менкиноски: Русковска не ја кажува вистината кога вели дека фамозната белешка не е доказ за притворот на Камчев

Од:

Адвокатот Тони Менкиноски денеска на прес-конференција рече дека не е вистина тврдењето на обвинителката за организиран криминал Вилма Рускоска дека белешката од Агенцијата за национална безбедност не е доказ во постапка во која е притворен Јордан Камчев.

Менкиновски рече дека според сите решенија на судот со кои е ограничена слободата на Камчев, експлицитно еден и единствен доказ е белешката на АНБ.

– Белешката е празна и не содржи ништо. Да напоменеме согласно со македонското позитивно право или поточно со чл.43 ст.2 од законот за АНБ ,изрично е забрането податоците од АНБ да се користат како доказ во кривична постапка. Би сакаме да потсетиме дека одбрана во целиот арбитререн процес укажува на ова противправно и незаконито дејстување на АНБ и Јавниот обвинител. Но, ниту Судијата на претходна постапка, ниту кривичниот совет ниту Апелационен суд не сакаат да обрнат внимание, и оваа белкешка ја сметаат за единствен доказ во нивните одлуки, забележа Менкиновски.

Менкиновски прашува прашува зошто Јордан Камчев бил предмет на обработка на АНБ и дали тој претставува закана по националната безбедност.

Според него, направени се повреди во постапката од АНБ, од обвинителката Лиле Стефанова и од судиите од Кривичниот совет кои одредија и ја продолжија мерката притвор за Камчев.

Рече и дека одбраната се уште ја нема добиено белешката од АНБ и оти бараат фер постапка пред објективен и непристрасен орган, каде низ аргументи и докази ќе докажеле дека Јордан Камчев не е виновен и дека се работи, како што наведе, за процес со кој се сака да му се наштети на неговиот углед и репутација како истакнат стопанственик.

Тој информира дека предметот е веќе на опсервација и разгледување на повеќе меѓународни ентитети на Советот на Европа, чиј мандат е заштита на основните човекови права.

Би можело да ве интересира

Судењето против Камчев за „Плацови на Водно” почнува на 16 јули

Ана Ололовска

Тајната белешка за Камчев не протекла од кај Пендаровски, на Мицкоски не му е чудно што е јавно објавена

Кристијан Ландов

Се проверува дали повторно протече документ за Камчев, АНБ и Стефанова ги споредуваат белешките

Кристијан Ландов

Камчев останува во Шутка, притворот му е продолжен

Кристијан Ландов

Менкиновски: Судска одлука не може да се заснова врз докази прибирани на незаконит начин

Ана Ололовска

Стефанова побарала да му се продолжи притворот на Камчев за нови 30 дена

Кристијан Ландов