Советник во Шуто Оризари од Алијансата за Албанците дел од криминалната група на Шеваљ Муареми

Од:

Советникот во Шуто Оризари од Алијансата за Албанците, Севдаир Азири е дел од меѓународната криминална група на чие чело бил Шеваљ Муареми е помеѓу шестмината уапсени, како осомничени дека биле дел од групата.

Апсењата доаѓаат по полициската акција во Грчец, Дуќанџик, Чаир но и на неколку други локации, каде осомничените имале луксузни куќи, недвижности и луксузни угостителски објекти кои како што кажа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, веќе се дел и предмет на финансиски истраги, со цел нивна конфискација.

Криминалната група според Спасовски, вршела убиства, но и носела кокаин од земјите од Латинска Америка до држави од Европската Унија, а дел од кокаинот бил наменет и за нарко пазарот во Македонија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) 12 граѓани ги фотографирале гласачките ливчиња, шест пријави за нудење на поткуп – Министерот Тошковски за изборниот ден

Анита Петровска Рајковиќ

МВР: Нови случаи на фотографирање и кинење на гласачко ливче

Горан Наумовски

МВР: Петмина гласачи си ги фотографирале гласачките ливчиња

Горан Наумовски

Приведен охриѓанец, го фотографирал гласачкото ливче

Катерина Ѓуровски

Уапсен е заменикот на Шојгу, осомничен е дека примил поткуп

Горан Наумовски

Лични документи можат да се подигнат и в среда на денот на изборите

Анита Петровска Рајковиќ