Писмо од опозицијата до Груевски

Од:

Пратеничките групи на СДСМ, НСДП, ЛП, ПЕИ и СЛ упатија писмо до премиерот Никола Груевски во кое бараат тој и Претседателот Ѓорѓе Иванов да се обратат во Собранието и да реферираат што планира официјалниот врв самитот во Чикаго.

„Шест години ја замајувате јавноста дека ќе ја решите невработеноста и ќе привлечете странски инвестиции. Шест години македонската економија тоне и е светски шампион во мизерија и невработеност“, пишува во писмото.

Опозицијата му посочува на Груевски дека има должност да каже како планира да ја поправи „катастрофалната економска состојба“.

„ЕУ и НАТО не се ваша приватна работа и тие не смеат и не можат да бидат предмет на Вашето емотивно толкување и нагон“, реагираат пратениците на ставовите на Груевски за МИА.

Би можело да ве интересира

Османи дел од состанокот на Северноатланскиот совет на НАТО во Рига

А1он

Путин предупредува дека Русија е подготвена да возврати на заканите, доколку мора

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Антонио Милошоски силно се залага за евроатлантските интеграции на Македонија

А1он

Столтенберг ја отфрли можноста за исклучување членки на НАТО

Ана Ололовска

СДСМ: Милошоски лобира против почеток на преговори со ЕУ, ВМРО-ДПМНЕ е докажан противник на евроинтеграциите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Васев: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ не работат ништо, промовираат проекти на СДСМ и му служат само на Мицкоски

Ана Ололовска

Leave a Comment

five × 2 =