Писмо од опозицијата до Груевски

Од:

Пратеничките групи на СДСМ, НСДП, ЛП, ПЕИ и СЛ упатија писмо до премиерот Никола Груевски во кое бараат тој и Претседателот Ѓорѓе Иванов да се обратат во Собранието и да реферираат што планира официјалниот врв самитот во Чикаго.

dobivaj vesti na viber

„Шест години ја замајувате јавноста дека ќе ја решите невработеноста и ќе привлечете странски инвестиции. Шест години македонската економија тоне и е светски шампион во мизерија и невработеност“, пишува во писмото.

Опозицијата му посочува на Груевски дека има должност да каже како планира да ја поправи „катастрофалната економска состојба“.

„ЕУ и НАТО не се ваша приватна работа и тие не смеат и не можат да бидат предмет на Вашето емотивно толкување и нагон“, реагираат пратениците на ставовите на Груевски за МИА.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Блокадите на Скопје целосно да прекинат, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Ана Ололовска

САД испраќаат дополнителни трупи во Естонија за да ја зајакнат одбраната на НАТО

Ана Ололовска

СДСМ: Делумно повлекување на блокадата не значи решение, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Ана Ололовска

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се најодговорни за хаосот во Скопје, прекин на блокадите веднаш

СДСМ: Изживување врз граѓаните заради бизнис интересите на Мицкоски, хаос во Скопје

Богоев: Мицкоски ги организираше и Мицкоски треба да ги тргне блокадите во Скопје

Ана Ололовска