Одложена седницата на која требаше да се разговара за однесувањето на Јанева и Фетаи

Од:

Седницата на Советот на јавни обвинители на која требаше да се разговара за однесувањето на Катица Јанева и Фатиме Фетаи за време на рочиштето за случајот „Насилство“ е одложена за во четврток.

Од Советот нема официјално образложение зошто е одложена седницата, но најверојатно за да се гледа снимката од рочиштето потребни се и технички услови кои не се создадени.

Дали некој друга причина се крие во позадина не се открива.

На рочиштето кое се одржа на 22 февруари, двете обвинителки беа казнети со по 2000 евра од страна на судијката Татјана Михајлова поради наводно непочитување на судот.Дали нивното однесување не беше предизвикано од начинот на водење на рочоштето и на постапување по нивните приговори на записникот од претходното рочиште?

Во случајот „Насилство“ обвинети се 14 лица од кои 5 како поттикнувачи, првообвинет е Никола Груевски, а исто така обвинети се и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески како и поранешната советничка во општина Центар, Даниела Рангелова.

Би можело да ве интересира

Јавното обвинителство ќе им понуди вонсудска спогодба на вработените во СЈО

Ана Ололовска

Ахмети на распит во Oбвинителството за организиран криминал и корупција

Ана Ололовска

ДЗР: Во СЈО незаконски си поделиле бонуси од 4.6 милиони евра

Ана Ололовска

Катица Јанева против Боки 13, денеска во Кривичен

Ана Ололовска

Поранешни вработени во СЈО бараат извинување од Пендаровски за говорот по повод Илинден

А1он

СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал

Ана Ололовска