Одложена седницата на која требаше да се разговара за однесувањето на Јанева и Фетаи

Од:

Седницата на Советот на јавни обвинители на која требаше да се разговара за однесувањето на Катица Јанева и Фатиме Фетаи за време на рочиштето за случајот „Насилство“ е одложена за во четврток.

dobivaj vesti na viber

Од Советот нема официјално образложение зошто е одложена седницата, но најверојатно за да се гледа снимката од рочиштето потребни се и технички услови кои не се создадени.

Дали некој друга причина се крие во позадина не се открива.

На рочиштето кое се одржа на 22 февруари, двете обвинителки беа казнети со по 2000 евра од страна на судијката Татјана Михајлова поради наводно непочитување на судот.Дали нивното однесување не беше предизвикано од начинот на водење на рочоштето и на постапување по нивните приговори на записникот од претходното рочиште?

Во случајот „Насилство“ обвинети се 14 лица од кои 5 како поттикнувачи, првообвинет е Никола Груевски, а исто така обвинети се и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески како и поранешната советничка во општина Центар, Даниела Рангелова.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов

Јавното обвинителство ќе им понуди вонсудска спогодба на вработените во СЈО

Ана Ололовска