Љупчо Палевски уапсен во Турција

Од:

Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничен за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот бербер од Велес, Панче Жежовски е уапсен на аеродром во Турција по меѓународната потерница која ја објави македонското МВР, дознава А1он.

А1он уште пред три часа праша во Министерството за внатрешни работи, но од таму негираа дека Палевски е уапсен. Два часа подоцна, министерот Оливер Спасовски закажа прес конференција за во 22:30 часот.

За Палевски веќе е покрената истрага за делата грабнување и убиство, а освен него, обвинителството има уште четворица осомничени. За него полицијата и обвинителството велат дека бил тој што го испукал куршумот, односно ја убил Вања, а претходно пукал и во Жежовски, чиј автомобил бил користен за грабнувањето на девојчето од Скопје.

Би можело да ве интересира

Кривична за полициски службеник кој се заканувал на маж од Македонска Каменица

Горан Наумовски

Нема продолжување на рокот на пасошите, граѓаните ќе мора да се туркаат во МВР

Орце Костов

Вооружен грабеж на банка во Илинден, одземена е голема сума на пари

Александар Тодески

Пожар во затворот во Битола, повреден еден осуденик

Му „пукнал филмот“ додека чекал за пасош – жител на Табановце нападнал вработен во пасошко во Куманово

Анита Петровска Рајковиќ

МВР: Скопјани електронски можат да проверат дали им е изработен пасошот