Албанската полиција разби македонско-косовска група шверцери: Краделе скапи возила и ги продавале во Албанија

Од:

Албанската полиција разби организирана македонско-косовска група чии членови краделе скапи возила во западно европските земји и ги продавале во Албанија.

dobivaj vesti na viber

Во акцијата насловена „луксуз” запленети се седум луксузни возила, уапсено е едно, а се трага по уште пет лица. Во полиција на распит се повикани и лица кои набавиле возила од оваа група.

– Возилата кои достигнуваат високи цени на пазарот ги изнајмувале македонски и косовски државјани од агенции во различни земји на Европската унија, главно од Германија, а потоа ги внесувале во Албанија преку граничните премини „Ќафасан” на албанско – македонската и „Морина” на границата со Косово, соопшти полицијата.

Се додава дека за да избегнат следење пред да влезат на албанска територија го оневозможувале ГПС-от и автомобилите ги пријавувале за украдени. Процедурата за нивна продажба продолжувала со промена на бројот на шасијата.

Полицијата потврди дека оваа шема се користела веќе пет години и основано се сомнева дека во Албанија на овој начин се внесени над 200 луксузни возила.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Од 2035 година во ЕУ ќе престане продажбата на автомобили со бензин и дизел

Патот Ќафасан-Елбасан ќе биде со четири ленти, работите почнуваат следниот месец

А1он

Коњевиќ тврди дека во Црна Гора се уништуваат само десет отсто од запленетите цигари, а остатокот се шверцува

Во Драч запленети над две илјади тони нафта прошверцувана од Либија

А1он

Украдени автомобили се регистрирале во Скопје како увезени

Горан Наумовски

При контрола на возила кои вршат јавен превоз на патници, 8 возеле со неисправни сопирачки