Средба на 20-те најголеми економии во Мексико

Од:

Ден по парламентарните избори во Грција, шефовите на држави или на влади на 20-те најважни индустриски и земји во подем се среќаваат во мексиканското летувалиште Лос Кабос.

На состанокот ќе се обидат да најдат решение како да се олесни глобалната економија, обезбедувајќи нова поддршка за фондот за помош на Меѓународниот монетарен фонд и за Грција, јавува АФП.

Средбата, чиј домаќин е мексиканскиот претседател Фелипе Калдерон, ќе трае три дена.

Европските лидери на состанокот одат со олеснување по изборите во Грција на кои мнозинството граѓани се одлучија за партии кои ги подржуваат мерките за штедење.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не планирам да се сретнам со руски и кинески министри на самитот на Г-20

Ана Ололовска

Индија и Кина прават притисок на Г20 во соопштението за Украина да го нема зборот војна

Земјите од Г20 усвоија конечна декларација во која се критикува војната во Украина

Лавров: Западот се обидува да ја политизира декларацијата на Г20

А1он

Британскиот премиер и порача на Русија да ја напушти Украина и да ја прекине варварската војна

А1он

Лавров на Бали се сретна со Гутереш и со кинескиот министер за надворешни

Ана Ололовска